?> ?>

Osteoartróza-nemoc kloubů

Osteoartróza je nejrozšířenější kloubní onemocnění, kterým trpí asi 80% naší populace ve věku 50-60 let, může se projevovat i dříve, již ve věku 30 let.

Příznaky mohou být nejrůznější, ale  v popředí stojí bolesti kloubů.  Bolest u osteoartrózy má několik podob. Poměrně typické pro toto onemocnění jsou  bolesti kloubů. Bolest  kloubu, vzniká po delší fixaci kloubu (především kolenního) v jedné poloze, např. při sledování televize, v divadle, v kině. Stejnou bolest kloubů vyvolává sezení v letadle. Bolest kloubu může být tak nepříjemná, že nás donutí vstát, narovnat si kolena, natáhnout nohy a projít se.

Jiný typ bolesti kloubů vzniká po delším stání a chůzi, zejména ve váhonosných kloubech – kyčlích a kolenou.  Rovněž tahání břemen a chůze po nerovném povrchu často vyvolávají bolesti kloubů. Tyto bolesti ustupují po krátkém odpočinku s uvolněnými klouby.

Další možností vzniku bolesti kloubů je natažení kolemkloubních a kloubních tkání při extrémních pohybech, které jsou provázeny maximální tíhovou zátěží – např. podřep.

Osteoartrotické klouby mohou bolet i v klidu, např. v noci, když spíme. Tato situace je známkou pokročilé kloubní degenerace nebo zánětlivého dráždění uvnitř nebo kolem kloubu. Úlevu přinášejí pouze léky- antirevmatika. Při dlouhodobém trvání přichází do úvahy i tzv. kloubní náhrada.

 

 

Bolesti kloubů přivádí nemocného k lékaři nejčastěji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *