?> ?>

Tenisový loket

Tenisový loket (epikondylitida) je  ve skutečnosti onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu.Přetíženy bývají především svaly natahující zápěstí (extenzory zápěstí) a svaly obracející ruku dlaní vzhůru (supinátory).

Tenisový loket vzniká buď funkční kloubní blokádou, nebo funkční blokádou v krční páteři působením reflexního mechanismu, nebo funkční kloubní blokádou v loketním kloubu jako důsledek přetěžování kloubu, nebo je to důsledek přetěžování předloktí fyzickou prací nebo jednotvárným pohybem. Je to zánětlivé onemocnění epikondylu, charakterizované bolestí a zvýšenou citlivostí na vnější straně loketního kloubu a na zadní straně předloktí.  Tenisový loket je projevem zánětu šlachy, která připojuje sval napřimující prsty a zápěstí k pažní kosti, v důsledku nadměrné námahy tohoto svalu.

Název tenisový loket odráží skutečnost, že k zánětu může dojít mimo jiné i v důsledku této hry.

Bolesti v loketním kloubu se mohou objevovat v klidu nebo při pohybu kloubů. Akutní bolest v lokti je obyčejně vyvolána nezvyklou, déletrvající prací horní končetiny, která je spojena s nezvyklým zatížením. Přetížením svalů, šlach a jejich úponů v okolí loketního kloubu dochází k podráždění okostice, o kterou se šlachy při pohybu třou a vzniká otok. Současně jsou postižené svaly ve stažení, které bolest ještě dále zvětšuje.

Jak zabránit recidivám tenisového loktu

  1. Jakmile vznikne bolest v lokti, je nutné přerušit práci, končetinu nezatěžovat a nepohybovat jí.
  2. Na loketní kloub přikládáme studené obklady a podáváme analgetika nebo nesteroidní protizánětlivé léky.
  3. Vzniknou-li svalové spasmy předloketních svalů, je vhodné uvolnit je postizometrickou relaxací.
  4. Obstřik bolestivého místa má velký klinický efekt, ovšem je nutný naprostý pohybový klid předloktí včetně prstů minimálně 2 dny.
  5. Léčením fyzikální léčbou a rtg. ozářením, k omezení zánětu napomáhá také ultrazvuková léčba.
  6. U těžkých epikondylitid, které neustupují ani po zmíněné léčbě, lze indikovat operativní léčení.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *