Kyčelní kloub-bolesti
Funkční koxalgie- bolest kyčle funkčního charakteru
Vzniká po náhlém pohybu, zejména rotačním pohybem trupu, který je spojen s úklonem a předklonem. Bolest vyzařuje do hýždě a do bolu, na zevní stranu hýždě, do třísla. Zhoršuje se pohybem a zatížením, delším stáním a ležením na boku, na postižené straně.
Terapie je velmi jednoduchá: trakce (způsob léčby lidské kostry tahem – například pomocí zavěšení těla – natahování, natažení) kyčelního kloubu, které přinášejí okamžitou úlevu.
Zkrácení nebo ochabnutí svalů
Bolest kyčelního kloubu může být také způsobena zkrácením nebo ochabnutím svalů kolem kyčelního kloubu.
Bolestivý svalový úpon
Bolesti kyčelního kloubu mohou být způsobeny i bolestivým svalovým úponem, léčba je podle nálezu – obstřik bolestivé struktury, fyzikální léčba, léčebná tělesná výchova, trakce kyčelního kloubu.
Koxaartróza- bolest kyčle degenerativního původu
je nejčastější onemocnění kyčelního kloubu degenerativního původu.Dlouhá léta se může ohlašovat pouze bolestmi v kříži. Obvykle omezení pohybu v kyčli vzniká pozvolna. Rozhodující jsou funkční změny nejen v oblasti bederní páteře, ale především v oblasti celého svalového pletence kolem kyčelního kloubu a svalů, které pohybují dolní končetinou. K jejich postižení ve větší či menší míře dochází vždy. Některé svaly se zkracují, jiné ochabují. Onemocnění kyčelního kloubu se může také hlásit pouze bolestí kolena. Bolesti v oblasti kyčelního kloubu vystřelují na přední plochu stehna, kolena, až na přední stranu bérce.
Pro udržení hybnosti kyčelního kloubu je důležitá nejen medikamentózní léčba, ale je nutné intenzivní a pravidelné cvičení. Pohybová léčba je obvykle kombinována s fyzikální a reflexní léčbou, kterou stanoví lékař.
Kyčelní kloub je spojení kosti stehenní a pánve. Jedná se o párový kloub, který je pro každou nohu zvlášť. V lidském těle jde o největší kloub, který umožňuje pohyb organismu.
Napsat komentář